вторник, 20 септември 2011 г.

ПРАЗНИК НА ПЛОДОРОДИЕТО 2011


Читалищата имат своята заслуга при подпомагане процесите на местното развитие и изграждане. По своята същност те са уникални институции, които съдействат за запазване и обогатяване на българските национални традиции и обичаи. Несъмнено това е пътят за съхраняването на идентичността в условията на динамично развиващия се свят.
Петото поред издание на ПРАЗНИКА НА ПЛОДОРОДИЕТО 2011-та сбра на спортната площадка в центъра на селото множество от местни жители и гости от Общината, дошли да се докоснат до стародавните български традиции и до плодовете, произвеждани в богатото ни с дългогодишните си традиции в областта на земеделието и градинарството село Поликраище.  Един от най-слънчевите празници в календара на читалището, целта на който е да се обединят основните ценности – съзидателния труд, фолклорното наследство и веселието.
















































            Художествено аранжираните маси с плодове и зеленчуци  изненадаха гостите на събитието с хрумванията  и с изобритателността на техните собственици и автори, развълнуваха с изобилието, с което природата ни е дарила и с постиженията на аграрния труд на стопаните от плодородния поликраищки край. На всички тях кметът на Община Горна Оряховица инж. Йордан Михтиев връчи грамоти и сувенири за участието им в изложението.













            ПРАЗНИКЪТ НА ПЛОДОРОДИЕТО беше съпроводен с богата фолклорна програма от колективите при читалище „Развитие-1884” – ДТС „Северняче”, женски народен хор „Росна китка” и клуб за народни танци, който за пръв път се представи пред публика и беше бурно аплодиран от всички присъстващи, някои от които се включиха в китката от кръшните народни хора, които те представиха. В програмата участва и женският народен хор при клуба на пенсионера „Надежда”, а специални гости ни бяха самодейките от женския народен хор при читалище „Градина-1894”” от село Върбица.
               Атракция на тазгодишния празник беше вкусната градинарска супа, приготвена с много умение и майсторлък от Иван Байчев /наш съселянин, живял и работил дълги години в Будапеща/, която едва стигна за всички, наредили се на дълга опашка край харанията.


             С ПРАЗНИКА НА ПЛОДОРОДИЕТО тържествено завършва празничния цикъл в селскостопанския календар. Така след нежната първа стъпка на пролетта, плодородието на лятото и берекетът на есента, природата на поликращкия край се отдава на заслужен зимен покой..., а после,  когато се появи първото кокиче,  тя се подготвя с нови надежди в очакване на пролетта, когато отново ще възкръсне за живот.

Няма коментари:

Публикуване на коментар