сряда, 30 ноември 2016 г.

ХОР "БОДРА СМЯНА" НА 70 ГОДИНИ

                      Хор "Бодра смяна" стана на 70 години! 
                Емблемата на детското хорово пеене 
              в България ще отпразнува своя юбилей 
                 на 1 декември с тържествен концерт.

Над 2 500 концерта, 40 грамофонни плочи, 47 турнета в Европа, Азия и Африка-"Бодра смяна" е детският хор с български корени и световно известна кариера.

Създаден е през далечната 1946 година от бележития диригент Бончо Бочев. Хорът печели редица награди като продължава своята мисия и до днес.

"Липсата на духовни ценности е много трудно време за изкуство и интелектуални занимания. Всяко дете, което усети красотата на тази музика, изпита вътрешна необходимост да го прави това нещо и да се задържи повече години, а това е една малка победа за мен", споделя пред камерата на Bulgaria ON AIR ръководителят на хора.

За 70 години през школата "Бодра смяна" са минали повече от 10 хил. хористи. Най-известните сред тях са Райна Кабаиванска, Орлин Горанов и редица други. Да пееш в хора се оказва не само спомен от детството, а белег за цял живот!

По традиция, на всеки пет години, когато има чествания за кръгли годишнини и юбилеи на читалище „Развитие – 1884” в селото ни, ние каним този хор, който е един от най-добрите детски хорове в България и в света, да ни гостува, защото нашите тържества съвпадат и с кръглите годишнини от рождението на неговия основател и дългогодишен диригент, именитият ни съселянин – н.а. БОНЧО БОЧЕВ, направил първите си стъпки като такъв на сцената на родното ни читалище. Тук той е ръководил тригласен хор, детски оркестър с устни хармонички и е поставил пиесите „Змейова сватба”, „Али баба и четиридесетте разбойника”, „Снежанка и седемте джуджета” и оперетата „Иванов Павел”.

В дългогодишната ни културно-масова  дейност важно място по своята значимост и мащабност заемат гостуванията и честванията на Бончо Бочев и на неговата дъщеря Лиляна Бочева.

          Първото от тях е през 1962 година. Тогава в продължение на четири дни правят филм за хор „Бодра смяна” в лозята на местността „Боруш”, на полето и в селото и изнасят два концерта в читалището.
  Второто посещение е през 1963 година. Пътуват на турне и пътьом се отбиват в селото и изнасят концерт.
          През 1964 година Бончо Бочев като представител на ръководството на Националния пионерски дом в София съпровожда хора на Московския пионерски дом от 150 русначета. Изнасят концерт в читалището, а на другия ден – в центъра на селото.

          През 1967 година Бончо Бочев съпровожда френски младежки ансамбъл, който изнася програма в читалището.

          На 5 ноември 1970 година Бончо Бочев, Цвятко Гърдев и Ангел Симеонов със семействата си след юбилейно тържество посещават детската градина. 

                На 22 май 1975 година българската култура изгубва музиканта, педагога и неповторимо ярката личност Бончо Бочев.

          На 2 ноември 1979 година тържествено е отбелязана 80-тата годишнина от рождението му. Богата концертна програма изнася хор „Бодра смяна” под диригентството на Лиляна Бочева. Във фоайето на читалището е подредена фотоизложба, отразяваща по-важните моменти от неговия живот.   Поставена е мраморна плоча на домът, където е живял /сега в него живее Манол Антонов Симеонов/ с надпис „Тук е живял н.а. и създателят на хор „Бодра смяна” Бончо Бочев”. Също така е определено стаята в училището, в която е учил през последната 1931 година, да носи неговото име.
                   През месец ноември 1989 година, една година след откриването на реконструираната читалищна сграда, е отпразнувана 90-тата годишнина от рождението на Бончо Бочев. Тези тържества винаги се превръщат в празник за селото.  Салонът едва побира всички жители, които се стичат, за да засвидетелстват своето уважение към таланта на Лиляна Бочева и завещаното от нейния баща и да се насладят на славеевогласните изпълнения на малките певци от хор „Бодра смяна”.
                
24 юли 1999 година. Концерт на хор „Бодра смяна” под диригентството на Лиляна Бочева. 
На рояла – Светла Бешовишка.
                 На 24 юли 1999 година под патронажа на Община Горна Оряховица и кметството в селото тържествено са отпразнувани 100-годишнината от рождението на Бончо Бочев и 75-годишнината от рождението на Лиляна Бочева. Въпреки че определената дата е в навечерието на местния празник  - събора на селото, опасенията, които има за посещаемостта, се разсейват. Мероприятието е масово посетено от местното население и от многото гости, дошли при близките си за събора, и  преминава на изключителна висота.
 

Марин Удварев – председател на читалището, приветства Лиляна Бочева, 
която искрено се радва на току-що получения подарък – 
тъкана престилка и фустан от своята съученичка Мариола Карапенчева.

                Концертът е заснет и излъчен по местната кабелна телевизия три пъти. Това културно събитие не остава настрани и от медиите, чиито представители провеждат среща-разговор с Лиляна Бочева преди започването на концерта. Може да се прочетат следните думи:
„Браво на Поликраище, че първо организира честването за увековечаване на своите съграждани, титани на българското хорово пеене и основоположници на детското пеене, издигнато от тях на световно ниво.” Скъпи и вълнуващи са разговорите  й с нейни връстници и близки  за годините, в които е живяла в селото ни.
          За последен път Лиляна Бочева гостува с част от хор „Бодра смяна” по повод на тържеството, организирано на 30 октомври 2004 година от читалището ни, за нейната 80-годишнина.

Тази дата съвпада с третия ден от празниците, по случай 120-годишния читалищен юбилей.
 
30-ти октомври 2004 година -  последното гостуване на Лиляна Бочева в селото ни.
           Преди концерта хористите посещават историческия хълм „Царевец” във Велико Търново, а Лиляна Бочева се среща и разговаря с журналисти и със свои близки познати и съученици от селото. С голямо вълнение тя си спомня за ученическите години, за своя баща  и за изявите си с хора. За Бончо Бочев  винаги се е спорело
от къде е родом. По този повод Лиляна Бочева разказва един интересен случай.
Отивахме на турне във Варна. По пътя спряхме в центъра на Драганово, за да си купят децата бонбони. Когато видяха, че на автобуса пише „Бодра смяна”, драгановчани ме наобиколиха и ме запитаха дали познавам Лиляна Бочева. Засмях се и им отговорих, че това съм аз. И в същия момент си представих как като пристигна в Поликраище, всички ме посрещат радостно с възгласите: „Како Лилянке, како Лилянке!”. За мен по-силно доказателство от това, че родното ни село е Поликраище, няма!”
            Последните думи, които изрича на нашата сцена , преди да завърши концерта, са:Да се простим с песен!”. Няколко месеца по-късно, на 20 септември 2005 година, Лиляна Бочева си отива от този свят след кратко боледуване от рак на белите дробове. На поклонението в Софийския храм „Св.Седмочисленици” на 22 септември присъстват кметът на селото Тодор Найденов и председателят на читалището Марин Удварев.
 На 11-ти октомври 2014-та година /събота/. В селото ни гостуваха и изнесоха концерт представителна част от 14 деца на детско-юношеския хор „БОДРА СМЯНА” с диригент Александър Кочков и корепетитор Ралица Трифонова.    
          Преди концерта нашите гости разгледаха читалището и посетиха родната къща на Бончо Бочев.









"Бодра смяна" е първият български детски хор, получил световна известност, поставил началото на българското детско хорово пеене. Създаден през есента на 1946 г. от н.а. Бончо Бочев, хорът бързо израства и от май 1948 г. прекрачва границите на България и започва да разнася по света славата на гласовитите български деца. Особено ценна за развитието на българското детско хорово пеене е дейността на Бончо Бочев в областта на музикалната педагогика. След години диригентската палка се предава от баща на дъщеря. От 1973 г. до септември 2005 г.  Лиляна Бочева е главен художествен ръководител и диригент на хора. Под нейно ръководство "Бодра смяна" се утвърждава като един от най-добрите детски хорове.   


                    Дълбок поклон пред тези колоси на българската хорова музика!  
                      Честита 70-годишнина на хор "Бодра смяна"!

Няма коментари:

Публикуване на коментар