понеделник, 14 май 2012 г.

ГЪЛЪБОВО 2012-та


Женският народен хор „РОСНА КИТКА” при НЧ „Развитие-1884” село Поликраище с диригент Георги Петров се завърна с поредното си златно отличие от XXII-я Национален фолклорен фестивал на името на гадуларя Янко Петров.

И тази година през май участниците ще се събераха в местността „Хайдушко кладенче” край гр. Гълъбово, за да направят голямо надсвирване за 22-ри пореден път. Гъдулари от различни поколения  показаха своето майсторство на Националния фолклорен фестивал „Янко Петров”.
В първите години фестивалът стартира като национален събор на гъдуларите с цел да съхранява и утвърждава гъдуларските народно-изпълнителски традиции, както и да открива млади таланти, чрез които да се осъществи мост между отделните поколения гъдулари. Днес, две десетилетия по-късно, този събор прераства в двудневен фолклорен фестивал с конкурсен характер, включващ още певчески групи и танцови състави. За надсвирването е излезла от печат и книга за Янко Петров, написана от проф. д-р Тодор Киров – председател на журито на фестивала. Останалите членове на журито бяха доц. Даниела Дженева, Н. Новева, Румяна Филкова и известният гадулар от Националното радио – Димитър Лафчев.
Легендарният гадулар Янко Петров
 Всяка пролет на сцената в Гълъбово си дават среща талантливи ученици от музикалните училища в Котел, Широка лъка и музикалната академия в Пловдив, които днес продължават гъдуларското изкуство. С нетърпение очакват изява и най-възрастните участници, наследници на старата гъдуларска школа в село Априлово - родното място на именития гъдулар Янко Петров. 67-годишният Христо Петков и 60-годишният Стоян Тенев са последните гъдулари, носители на традиционната инструментална музика от Априлово.
        „Янко Петров беше гъдулар на века и мисля, че все още не е настигнат. Това
го е казал Атанас Вълчев - виртуозен инструменталист, овладял до съвършенство тайните на гадуларството и универсален изпълнител. Той си отиде с музиката от този свят твърде млад – на 39 г. Баща му също беше музикант, даже той ми направи първата гъдулка. Не си оставяше инструмента. Търсеха го по сватбите из нашия край, след което през 1955 г. тръгна към София, взе участие в Световния младежки фестивал във Варшава, свири и в оркестъра на Филип Кутев. За Янко Петров се говореше, че от 9-10 села в Пловдивско са ходели да го гледат как свири по сватбите. За мен гъдулката е един съвременен инструмент, който побеждава кларинети, гайди, акордеони и др. Ако не беше такъв голям гъдулар, и аз нямаше да свиря на гъдулка днес. Други млади гъдулари за съжаление в село вече няма”. Това разказа Христо Петков – съсед на Янко Петров в село Априлово.

Диригентът Георги Петров и гадуларят Димитър Лафчев.
                Самодейките от женския народен хор „РОСНА КИТКА”, които участваха в този пристижен конкурс и завоюваха първото място,  бяха: Боряна Атанасова, Пенка Гългълова, Николинка Енчева, Цветомила Кьосева, Ирена Гългълова, Йонка Карастоянова, Марианка Байчева, Вяра Петрова, Атанаска Игнатова, Димитранка Савова, Татяна Кушева, Елисавета Попгеоргиева, Диляна Гавазова и Димитрина Кушева. В надпяването, което се проведе на втория ден от фестивала, се включиха 19 състава от цялата страна. Това бяха групи за изворен и обработен фолклор от читалища и клубове на пенсионера, между които изпълнението на песните „Вода тече” и „Дъмбата” на нашия състав се отличи до такава степен, че след това самодейци и членове на журито идваха да ни питат това професионален състав ли е.
Над дъбовата гора на „Хайдушката поляна” дълго отекваха вълшебните звуци на тези неповторими български народни песни, изпълнени от  прекрасните и усъвършенствани гласове на нашите певици!

От името на всички тях и на диригента Георги Петров огромно „БЛАГОДАРЯ !”на спонсорите на тази изява МАРИН БОГОМИЛОВ и РУМЕН ТОДОРАНОВ, които за пореден път показаха своята щедрост и съпричастност към дейността на читалището, и осигуриха средствата за пътуването до Гълъбово. Да са живи и здрави и все така отзивчиви! Много радост в семействата и успехи в бизнеса!

Няма коментари:

Публикуване на коментар