неделя, 26 юни 2011 г.

ПЪСТРА ФОЛКЛОРНА ДЪГА НА НЕБЕТО НА ПЕТРОПАВЛОВСКИЯ МАНАСТИР

Женски народен хор "Росна китка"
Детски танцов състав "Северняче" - малка група
Група за изворен фолклар
         Разноцветни национални носии, весели закачки и грейнали от усмивки лица, приканващи звуци на гайда, съпроводени от отчетливи удари на тъпан и причудливи извивки на кавал, забързани припявания, мирис на скара, на пуканки, на разливаща се пенлива бира, хвърчащи многоцветни балони и препълнени със стоки многобройни сергии… Празнично, завладяващо настроение! Единадесети Национален  Петропавловски събор на народното творчество "Хоро се вие край манастира", събрал мало и голямо пред двете сцени на широката зелена морава край манастира „Св. Ап. Петър и Павел”. И кой казва, че българите не сме единни, че не умеем да се радваме и веселим?  Точно тук, на това място, всички присъстващи – и зрители, и самодейци- над 3500 души от всички етнографски области на България се събират, обединени от едно едничко нещо – любовта си към фолклора, към обичаите и традицията. Неща, толкова близки и познати и толкова важни, без които не бихме могли да си представим настоящето и бъдещето си като нация.
Женски народен хор при Клуба на пенсионера
        И отново читалищата, стожерите на българското, със своите многобройни и всеотдайни дейци, са участниците в това мероприятие. За да повдигнат духа на своите съграждани, за да покажат красотата и непреходността на най-стойностното и ценното, което са създали и завещали нашите придци през вековете – неповторимата ни народна песен, нечуваната омайна българска народна музика и неотразимите кръшни нашенски хора!
        В тази фолклорна огърлица от багри и звуци се включиха и самодейните състави от село Поликраище – женският народен хор „Росна китка” с диригент Георги Петров, детският танцов състав „Северняче” с хореограф Анелия Пенчева, групата за изворен фолклор с ръководител Николинка Енчева и женският народен хор при клуба на пенсионера „Надежда”. И за пореден път със своите прекрасни изпълнения доставиха истинска наслада и приятни емоции на присъстващите и на оценяващите представянето на колективите в програмата -  проф. Елена Кутевa, главен художествен ръководител на ансамбъл “Филип Кутев”, и етномузикологът проф. Крум Георгиев. Местните представители в комисията са преподавателят във ВТУ доц. Митко Димитров и етнографът в Регионалния исторически музей Галя Чохаджиева.
Проф. Крум Георгиев поздравява Георги Петров.
        След представянето на женския народен хор „Росна китка” лично г-н Крум Георгиев дойде при изпълнителките и ги поздрави с думите: „Браво! Най-добрият хор!” като се снима с всички и подари стихосбирката си на диригента Георги Петров, който на този хубав ден беше и рожденик.
        Висока оценка за нивото на хора е и поканата, направена  от Цвети Радева - водеща на предаването "Имат ли песните свършване", за запис по радио „Хоризонт” на БНР.
Женски народен хор "Росна китка" с диригент Георги Петров - снимка за спомен с рожденика.
 НАРОДНО ТВОРЧЕСТВО, ПРАЗНИЧНО НАСТРОЕНИЕ, ДУХ БЪЛГАРСКИ – ВПЛЕТЕНИ КАТО В ПЛИТКА ОКОЛО ДВЕТЕ ИЗПЪЛНЕНИ С ЕДИН УНИКАЛЕН ЗАРЯД  ОТ УСЕЩАНЕ, ТРЪПКА И ИЗЖИВЯВАНЕ СЦЕНИ НА ПЕТРОПАВЛОВСКИЯ СЪБОР – така в едно изречение може да се опише тазгодишното издание на това забележително мероприятие в културния календар на общините организатори – Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец, протичащо под патронажа на техните кметове.
       

Няма коментари:

Публикуване на коментар